Monitoring IP – Bezpieczeństwo Twojego domu

Ochrona własnego domu to priorytet dla większości z nas. Dlatego też wiele osób instaluje w swoich domach monitoring, który ma zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa całego majątku. Jednak rozwiązanie to nie zawsze się sprawdza, ponieważ podczas naszej nieobecności w domu monitoring nie zawsze odstrasza potencjalnych złodziei, przez co jego funkcja ogranicza się do nagrania zdarzenia kradzieży.

Aby skuteczniej chronić Swój dom warto zainwestować w nowocześniejsze rozwiązanie w postaci sieciowych kamer IP, które pozwolą nam monitorować nasz dom przy użyciu telefonu komórkowego lub laptopa. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się zarówno w przypadku domów prywatnych jak i mieszkań, a ze względu na transmisję na żywo może stanowić nie tylko dowód przestępstwa, ale także pomóc skutecznie jemu zapobiec. Sprawdź dlaczego warto jeszcze założyć kamery IP w Swoim domu.

Jak założyć sieciowy monitoring IP w domu?

Aby założyć monitoring sieciowy w swoim domu musimy przede wszystkim wyposażyć się w:

  • sieciowe kamery IP – najlepiej  kamery o rozdzielczości full hd oraz efektywnej liczbie pikseli od 1,3 do 3 Mpix. W przypadku monitoringu sieciowego musimy pamiętać żeby nie przesadzać z jakością obrazu, ponieważ zbyt wysoka rozdzielczość przesyłanego przez Internet obrazu może powodować spowolnioną transmisję lub przycinanie się obrazu. Optymalne dla domu są rozwiązania, w który stosowane są kamery 2Mpix, które nagrywają obraz w rozdzielczości  ready hd 1280×720px. Sprawdź jakie sieciowe kamery IP wybrać do domu.
  • Rejestrator IP – klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie rejestratora cyfrowego typu NVR (Network Video Recorder), który dobieramy w zależności od ilości kamer IP, ich rozdzielczości oraz szybkości nagrywania obrazu. Sprawdź jaki rejestrator IP wybrać do domu.
  • Switch sieciowy, który umożliwi podłączenie wszystkich kamer do Internetu
  • Stabilne i szybkie łącze internetowe, które umożliwi bezproblemową transmisję obrazu z kamer IP przez Internet.

Po zaopatrzeniu się w powyższe element możemy przystąpić do budowy monitoringu IP w swoim domu.

Gdzie zamontować kamery IP w domu?

Montaż kamer IP w domu warto dokładnie przemyśleć. Kluczowa jest zarówno ich liczba, którą musimy zaplanować przed zakupem rejestratora oraz switcha sieciowego, jak i ich położenie, które musi być optymalne pod względem bezpieczeństwa.

Sieciowe kamery IP warto montować w miejscach newralgicznych dla bezpieczeństwa naszego domu, czyli przy wszystkich wejściach, w tym także bramach garażowych oraz w pomieszczeniach na zerowym poziomie budynku, w których istnieje możliwość włamania przez okna. Dobierając konkretne miejsce montażu należy zadbać, aby kamera miała dostęp do jak największego obszaru pomieszczenia, nie była niczym przysłonięta, a monitorowana przestrzeń była odpowiednio oświetlona. Jeśli chcemy zamontować kamerę IP w ciemnym miejscu np. w garażu bez okien wówczas warto pomyśleć o kamerze sieciowej wyposażonej we własne oświetlenie oraz czujnik ruchu.

Przy montażu kamer IP w domu musimy również wziąć pod uwagę konieczność doprowadzenia kabli ze switcha i rejestratora do kamer. Problemu z rozprowadzeniem kabli możemy uniknąć jeśli zdecydujemy się na bezprzewodowe kamery IP. Jednak w tym przypadku musimy liczyć się z większymi kosztami oraz z tym że transmisja z większej ilości bezprzewodowych kamer IP może spowolnić transmisję przez Internet.

Ostatnią kwestią o jaką musimy zadbać wybierając miejsce do montażu kamer IP w domu jest oczywiście dostęp do źródła zasilania. Duża część sieciowych kamer dostępnych na rynku jest zasilana napięciem 12V lub 24V DC, co powoduje konieczność doprowadzenia przewodów zasilających wraz z przewodami sieciowymi. Oczywiście i w tym przypadku możemy zmniejszyć ilość przewodów do jednego, jeśli wybierzemy kamery IP wyposażone w zasilanie POE, czyli pobierające napięcie z kabla sieciowego.

monitoring IP - sprzęt

Monitoring IP – sprzęt: kamery IP, Switch, Rejestrator IP

Konfiguracja monitoringu IP w domu

Po instalacji kamer IP musimy połączyć je z rejestratorem oraz Internetem. Oczywiście możemy tą czynność wykonać samodzielnie, jednak musimy do tego celu posiadać wiedzę z zakresu informatyki. Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie konfigurować monitoringu IP w domu możemy powierzyć to zadania fachowcom, czyli firmom specjalizującym się w systemach alarmowych i monitoringu.

Jeśli jednak czujemy się na siłach, aby samodzielnie skonfigurować monitoring IP w Swoim domu, wówczas musimy rozpocząć konfigurację od stopniowego podłączania kolejnych kamer IP do switcha sieciowego. Po ich podłączeniu łączymy swtich z routerem internetowym, do którego podłączamy również rejestrator IP. Podłączenie poszczególnych podzespołów w zależności od wybranego sprzętu się może nieco różnić, na przykład w przypadku niektórych instalacji switch sieciowy jest podłączany wpierw do rejestratora, a następnie dopiero obraz z kamer IP trafi do urządzenia sieciowego, którym może być router lub modem.

monitoring ip - schemat

Monitoring ip – schemat

Po podłączeniu całej instalacji pozostaje nam dodanie urządzeń, na którym będziemy oglądać przesyłany z kamer IP obraz. W przypadku monitoringu IP może być to: laptop, komputer stacjonarny, tablet, telefon komórkowy lub zwykły telewizor. Oczywiście gama urządzeń na którym możemy skonfigurować możliwość oglądania obrazu z sieciowego monitoringu zależy od producenta sprzętu w jaki się wyposażymy. Niektóre sieciowe kamery IP posiadają dołączoną aplikacje, która umożliwia transmisję obrazu na telefony z Androidem lub systemem iOS.

Po podłączeniu i skonfigurowaniu wszystkich urządzeń oraz przetestowaniu całej instalacji warto sprawdzić jej działanie przy różnym typie sieci internetowych, co pozwoli nam na optymalne ustawienie monitoringu IP w naszym domu.

Monitoring IP w domu

Sieciowe kamery IP w połączeniu z rejestratorem IP oraz szybkim Internetem to doskonałe narzędzie, które na pewno zwiększy bezpieczeństwo w naszym domu. Aby tak było należy pamiętać, aby dobierając sprzęt do monitoringu IP oraz konfigurując wszystkie urządzenia powierzyć to zadanie fachowcom, co zagwarantuje nam najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz najlepsza jakość obrazu z kamer IP.